Şubat 28, 2006

Balıkçı


Amerikali bir zengin, is seyahati sirasinda Meksika'nin küçük bir kiyi kasabasina ugramis. Limanda gezerken, bakmis agzina kadar balik dolu bir tekne ve içinde keyifli bir balikçi...

"- Merhaba balikçi" diye seslenmis, "... bu baliklari kaç zamanda tuttun?"
"- Bir iki saatimi aldi" demis balikçi...

Istahlanmis bizim isadami;
"- E, niye biraz daha kalip daha fazla tutmadin?" diye sormus.
"- Bu kadari bize yetiyor da ondan" diye omuz silkmis balikçi.

Sasmis balikçinin bu kanaatkarligina isadami; "Kalan zamanini nasil geçiriyorsun peki" diye üstelemis. Balikçi, özetlemis bir gününü:
- Sabahlari açilir, biraz balik tutarim. Sonra çocuklarimla oynarim. Ögleyin karimla biraz siesta yaparim. Aksamlari amigolarla beraber gitar çalip sarap içer, geç vakte kadar egleniriz. Oldukça mesgul sayilirim senyor.

Gerinmis Amerikali:
"- Bak" demis "... ben sana yardimci olabilirim. Bu ise daha çok zaman ayirmalisin. Daha büyük bir tekne bulup daha çok balik tutmalisin. Oradan elde edecegin gelirle daha büyük tekneler alirsin. Kisa sürede bir balikçi filosuna sahip olursun. Böylece, yakaladigin baligi aracilara degil,dogrudan isletme tesislerine satarsin. Hatta zamanla kendi balik fabrikani bile kurabilirsin. Kisa zamanda balikçilik sektöründe bir numara olursun".

Balikçi merakla "Bunlari yapmak kaç sene alir sinyor" demis:
"15-20 yilda halledersin" demis Amerikali, "Ama sonrasi daha parlak: Zamani gelince sirketini halka açarsin, hisselerini iyi paraya satarsin, kisa zamanda zengin olup milyonlar kazanirsin."

"- Milyonlar ha..." diye tekrarlamis balikçi... "Eeee... sonra?"
"- Sonra emekli olursun. Küçük bir balikçi kasabasina yerlesirsin.Istersen zevk için balik tutarsin. Çocuklarinla oynar, karinla keyfince siesta yaparsin. Aksamlari da arkadaslarinla sarap içip gece yarisina kadar gitar çalarsin.Nasil...? Mükemmel degil mi?

Bir an olsun durup düsünseniz; "Bütün bu telas ne için...?"
Arada denize açilip, çocuklarinizla oynasmayacak,dostlarinizla gitar çalip sarap içemeyecek olduktan sonra onca kosturmanin ne anlami var?

Hirsla örülü onca yilin vaat ettigi final, halen yani basimizda duran mutluluksa, bu yarisa ne gerek var?

Hiç yorum yok:

Beğenilen Hikayeler